Wyważarki do turbosprężarek – precyzja wyważania


Turbosprężarki samochodowe są niezbędnym elementem silnika samochodowego, wymagają zatem bardzo precyzyjnego procesu wyważania wirnika. W praktyce stosowane są 2 etapy:

  1. wyważenie koła kompresora, elementów dystansowych i uszczelniających, a także nakrętki

  2. wyważanie we własnych łożyskach w korpusie centralnym

Do wyważania wirników turbosprężarek stosuje się specjalne wyważarki. Do pierwszego etapu idealnie nadaje się maszyna o poziomej osi pracy, której głównym zadaniem jest napędzenie elementu wyważanego, a także dwupłaszczyznowy pomiar drgań. Musi ona posiadać algorytm umożliwiający łatwe wyznaczenie mas korygujących.

Wyważanie w pierwszym etapie przede wszystkim polega na usuwaniu poprzez szlifowanie zbyt dużej ilości materiału gromadzącego się na wewnętrznych powierzchniach kół turbiny i kompresora. Robi się to do momentu aż uzyska się dopuszczalną ilość materiału.

Gdy po złożeniu kompletnego wkładu turbiny drgania nadal będą osiągały zbyt wysoką wartość najlepiej nie demontować ponownie wkładu tylko zdecydować się na wyważanie wirnika we własnych łożyskach w korpusie centralnym.

Z reguły obroty wirnika wykonywane są przy użyciu strumienia powietrza i powinny być stabilne. Ich wartość powinna wynosić przynajmniej kilka tysięcy obr/min. Warto pamiętać o odpowiednim smarowaniu olejem ślizgowych łożysk wirnika. W dobrej wyważarce do turbosprężarek nie ma konieczności stosowania znacznika na wirniku. Mógłby on powodować pewne zakłócenia przy pomiarze. Dlatego też w wyważarkach stosuje się laserowy czujnik obrotów.

Istotne jest to, że każda wyważarka działa trochę inaczej, nawet jeśli pochodzi od tego samego producenta, a zatem ten sam wirnik o takim samym stopniu wyważenia (niewyważania) może osiągać różne układy pomiarowe na różnych maszynach. Istotna jest zatem kalibracja maszyn dla danego wirnika. W efekcie wirnik zbadany na różnych maszynach powinien osiągać bardzo zbliżony stan niewyważenia. Kalibracja w praktyce oznacza więc odpowiednie dostosowanie układu pomiarowego do konkretnego typu wirnika. Dzisiejsze wyważarki do turbosprężarek są na tyle nowoczesne, że skalibrowanie maszyny do konkretnego wirnika zajmuje zaledwie kilka minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *